* Ahşap ev Fiyatları ,Genel bilgiler.

İMALAT VE FİYAT BİLGİLERİ : MANUFACTURING AND PRICE INFORMATION.

* MİMARİ PROJELER : Müşteri isteği doğrultusunda her türlü projeyi uyguluyoruz.

Dilerseniz sizin projenizi uyguluyor,dilerseniz size en uygun mimari projeyi  biz hazırlıyoruz.

RUHSAT ve İZİNLER : İsterseniz tüm resmi işleri (ruhsat ve izinler dahil) sizin adınıza biz tamamlıyoruz.

FİYATLARIMIZ : Anahtar teslim m2 /fiyatları :

Ahşap yapılar: m2/4.000 tl. Ahşap sidding,Yalı baskı, Tomruk görünüm duvarlar

Kütük masif yapılar: Kütük masif yapılar, geçme sistemli kesme kütük. m2/4.000 tl.

*KÜTÜK EVLER : Tomruk veya düz görünümlü,birbirine geçme sistemli kütükler  kullanılmakta olup,4 cm.den 18 cm. kalınlığa kadar imal edilebilmektedir.

* AHŞAP EVLER : Cephe kaplamalarımız,birbirine geçme sistemli,Ahşap siding (Düz),Yalı baskı ve Tomruk görünümlüdür (dıştan oval) ,1.sınıf çam ağacından üretilir.(istanbul boğazı-kanada-İsveç-Norveç ve A.B.D.deki evlerin çoğunun yapımında kullanılan tekniktir.)

Gerek ahşap gerek kütük evler Birbirine geçmeli sistem olarak uygulanır,yüksek enerji tasarrufu sağlar,oksijen sirkülasyonuna izin verir.Ahşap evlerde cephe/duvar kaplamaları ,duvarlar arası,strafor-Dow veya cam yünü malzemeler ile takviye edilerek, bina ses-ısı,küf, mantar ve haşereye karşı tam olarak izole edilmektedir.

* KERESTELER : Kullanılan keresteler 1.sınıf malzeme olup %12-15 oranında kurutulmuş ve Empenye edilmiştir.
Yurdumuzun 1.sınıf sarı çam ağacı kerestesi kullanılmakla birlikte, Finlandiya,Rusya ve Ukraynadan ithal sarı çam,kızıl çam ve ladin ağacı kerestesi’de kullanılmaktadır.

Müşteri isteği doğrultusunda, Afrika ve Asya kökenli Teak-İroko-Sapelli  ithal ağaçlarda kullanılabilmekte olup,bu kerestelerin işlenmesi ve nakliyesi zor olduğundan maliyetleri yüksektir.

* BOYA VE VERNİKLER : Tatbik edilen koruyucu ve boyaların tamamı sağlığa zararsız , su bazlı malzemelerdir.İsteğe bağlı olarak ağacın dokusunu gösteren (şeffaf) veya ağacın dokusunu göstermeyen (opak) seçenekler ile renkli veya doğal ahşap renginde koruyucu astar ve boyalar ile boyanarak 5-7 yılda bir boya bakımıyla en az yüz yıl ömürlü özgün, estetik kimlikli yapılar üretilir.

* DİĞER DETAYLAR :
* Yapılacak evin büyüklüğüne orantılı 20-60 cm betonarme temel atılır.Temel ile birlikte alt yapı ve tesisat projeleri uygulanır.
*Birbirine geçme sistemli ahşap panellerin alt ızgaraları (nem rutubet,haşereye karşı izalasyonu sağlandıktan sonra) temele monte edilir.Yapı iskeleti gizli,paslanmaz çelik kitlerle ve çapraz payandalar ile desteklenir.
*Bina kat yüksekliği standart 250 cm.olup isteğe bağlı farklı yükseklik uygulanabilir.
*Islak zeminler seramik,Salon ve odalar,masif rabıta ile kaplanır.

*Tesisatlar. Kullanılan tüm Elektrik ve sıhhi tesisat malzemeleri TSE belgelidir.
*Dış kapı masif ahşap veya çelik kapı,oda kapıları ahşap panel kapı olarak uygulanır.
*Son kat boyalar tamamlanır.
*Mükemmel ısı,ses ve nem yalıtımı sayesinde sizinle birlikte nefes alan,ısınma maliyetinde yüksek tasarruf sağlayan ,Geleneksel Türk evi ,Dağ evi,Orman evi veya Amerikan viktorya  tarzı evinizin anahtarı teslim edilir.

Tesisatların bina dışı bağlantıları ,Resmi kurumlara ödemeler,Temel, hafriyat müşteriye aittir.Dilerseniz sadece ücreti mukabili tarafımızdan da yapılmaktadır.

ÖDEME ŞEKLİ : FİYATIMIZ: %60 Peşin (Kereste malzemenin demonte vaziyette hazırlanması ve emprenye edilerek nakliyeye hazır hale gelmesi), %30 kaba inşaat sürecinde , %10 anahtar teslimde alınır.

GENEL BİLGİLER : WOODEN STRUCTURE GENERAL INFORMATION.

*Ahşap 5-7 yılda bir periyodik bakım ile  yüzyıllarca dayanabilir.Ahşap binaların betonarme veya çelik binalara oranla doğa şartlarına,yangına ve depreme karşı çok daha dayanıklı olduğu,insan sağlığına diğer evlere oranla çok daha faydalı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

*Ahşap lifli yapısı sayesinde depreme karşı en dayanıklı malzemedir.

*Ahşap ev soluk alır.havanın elektrik dengesini sağlar, üzerindeki sıcaklığı muhafaza eder.

*Ağaç hakkında bilinmeyenler : Ağaçlar besinin %90’ını atmosferden,%10’unu topraktan alır.Dünyada 20.000 çeşit ağaç türü vardır.Yaprakları hayvanlar veya böcekler tarafından yenmeye başlayan ağaçlar sinyal göndererek diğer ağaçları tehlikeye karşı uyarır.

Uyarılan,ağaçlar,salgıladıkları kimyasallarla sindirimi çok zor,lezzetsiz yapraklı ağaçlara  dönüşür. Dünyada yaşayan en büyük canlı,California kızıl ağaç ormanında bulunan “sequoia” ağacıdır. 30 katlı bir bina yüksekliğinde ve tahmini olarak 2756 ton ağırlığındadır.Olgun bir ağaç yılda 1 tona yakın karbondioksidi absorbe edebilir. Tek bir ağaç yılda 118 kg.oksijen üretmektedir,yani 2 ağaç 4 kişilik bir ailenin yıllık oksijen ihtiyacını karşılar. Tek bir ağaç aynı zamanda bir arabanın 4000 km.oluşturduğu hava kirliliğini yok etme kapasitesindedir.Her bir insan sadece kağıt ihtiyacı için  yılda 10-15 yaşında bir ağacı yok etmektedir.Bir ağaç yılda 2 ton suyu çekerek su baskınlarını önlemektedir.Ağaçlar insan akciğerini tamamen etkileyecek toz partiküllerini havadan temizler.

*Emprenye,ahşabın uzun ömürlü olmasını sağlayan bir işlemdir.Tanalith-E maddesinin kerestenin içine işlenmesi ile koruma sağlanır.(örnek: telefon ve telgraf direkleri) emprenye 3 şekilde uygulanır.

1-vakumla ,Kazan emprenye.
2-havuz sistemi (daldırma) emprenye.
3-fırça ile emprenye.
Emprenye maddeleride 3 temel grupta ele alınmaktadır.
1-) Yağlı(yağda çözülen) 2-) Organik çözücülü 3-) Suda çözülen (en kullanışlısı budur.temiz kokusuz,üzeri boyanabilen özelliktedir.) arsenik,bakır,bor,çinko,florür,krom v.b.kimyasal maddeler ile birlikte çözümlendirilebilme özelliğine sahip olduklarından tercih edilmelidir.suda çözümlenen emprenye maddeleri birkaç metalik tuzun kombinasyonu ile oluşur.yanmayı geciktirir.

*Ahşap malzeme’ninde organik bir canlı olduğunu nefes alıp verdiğini biliyormusunuz?Ahşap bir evde yaşamak ,diğer evlere nazaran insan sağlığına son derece faydalıdır.

*Ahşap yapıların periodik olarak sadece 5-7 yılda bir bakım ile yüzyıllarca yaşayabilmektedir.

*Ahşap yapılarda kullanılacak renklendirici veya koruyucuların kesinlikle su bazlı malzeme olması gerekir.

*7 cm kalınlığında bir ahşap duvarın,50 cm.kalınlığında beton bir duvarın ses ve ısı izalasyonuna eşdeğerdir.

*1 kg ahşabın ,1 kg.beton veya çelikten çok daha fazla taşıyıcı güce sahiptir.

*Japon deprem uzmanları dünyada depreme karşı en dayanıklı yapıların Türk ahşap karkas sistemi olduğunu açıklamışlardır.

*ABD’deki konutların ortalama %90’ının,Almanyadaki konutların %70’inin,Fransadaki konutların %80’inin ahşap yapılardan oluştuğunu biliyormuydunuz?

Ahşap veya kütük bir bina ,betonarme veya çelik bir yapıdan daha sağlıklı olup ,lifli yapısı sayesinde doğa koşullarına,depreme,yangına daha fazla dayanıklıdır.Bir tuğla duvar 250-350 Kg / m2, Ahşap bir duvar 25-35 Kg / m2 dir.Ahşap betonarmeye göre 10 kat hafiftir.Dolayısı ile temele ulaşan yükte hafiftir.

*Ahşap veya kütük bir yapıda kullanılacak kerestenin,%12-15 derece seviyesinde kurtulmuş olması gerekip, mutlaka emprenyeli olması gerekmektedir.

*Ahşap yapılarda,yanlış malzeme seçimi,uygulama ve işçilik hataları tahribatı hızlandırır ve geriye dönüşü imkansız problemlere yol açabilir.Doğru malzeme seçimi,doğru işçilik ile uzun yıllar sorunsuz,çok konforlu,sağlıklı bir yapınız olabilir..

*Kullanılacak malzemenin imalattan önce ortamın nem ve rutubetine uyum sağlaması için aynı ortamda bir müddet bekletilmesi gereklidir.

ural

natural-log

kesit1

kat yapım

bicilmis-kutuk

attachment

head

ural-group